niedziela, 20 stycznia 2013

Tworzymy kalendarz na pulpit

Dziś pokażę Wam, jak stworzyć tapetę-kalendarz na pulpit. 


Musimy przygotować pliki do przeróbek.
Tło pochodzi z tej strony, natomiast zdjęcie kawy z printerest.
Plik z kalendarzem znalazłam wpisując w wyszukiwarkę google hasło: "January Clendar 2013" - tutaj. Zapisujemy wszystkie pliki na dysku.

1. Otwieramy program Gimp.
2. Wybieramy polecenie Plik/Otwórz. Szukamy zapisanego na dysku pliku tła.
3. Plik jest za duży więc musimy go przeskalować. Sprawdź, jaką masz rozdzielczość pulpitu. Jeśli wymiary pulpitu mają np. 800px szerokości, a 600px wysokości, ustawimy właśnie takie parametry. W zakładkach programu wyszukaj polecenie Obraz/Skaluj obraz. Aby przy zmianie szerokości wysokość nie dopasowała się automatycznie, musisz kliknąć w symbol łańcucha obok pól do wpisywania wymiarów.
Teraz wpisz wymiary, np. 800 szerokości i 600 wysokości. Przeskaluj.


4. Kliknij w symbol Lupki w Przyborniku, a następnie kilka razy na obrazie tła tak, by je powiększyć.
5. Wybierz ponownie polecenie Plik/Otwórz i wyszukaj na dysku plik z filiżanką.
6. W Przyborniku wyszukaj narzędzia Odręczne zaznaczanie obszarów. Klikając dookoła filiżanki, obramuj ją stawiając punkt za punktem w niewielkich od siebie odległościach.


7. Po obramowaniu całości, obiekt filiżanki jest już zaznaczony. Nad obrazem z zakładki Zaznaczenie wybierz opcję Zmiękcz i zmiękcz zaznaczenie na około 25.
8. Edycja/Kopiuj.
9. Przejdź do obrazu tła i wybierz polecenie Edycja/Wklej. Otwórz okno z warstwami: CTRL+L. Kliknij dwa razy w Oderwane zaznaczenie i nazwij nową warstwę "kawa". Zatwierdź zmianę Enterem.
10. Filiżankę można teraz pomniejszyć. W oknie warstw (tam, gdzie przed chwilą zmieniana była nazwa warstwy z kawą) kliknij prawym klawiszem myszy na nazwę kawa i wybierz polecenie Skaluj warstwę. Ustaw wysokość na 350px. Szerokość dopasuje się automatycznie. Zatwierdź.
11. W Przyborniku znajdź ikonę narzędzia Przesunięcie.


12. Najedź kursorem na filiżankę kawy i ją ustaw w odpowiednim miejscu.
13. W oknie Warstw (CTRL+L) kliknij prawym klawiszem myszy na warstwę kawa i wybierz polecenie Nowa warstwa. Nazwij tą warstwę "white".
14. W Przyborniku pod ikonkami narzędzi odszukaj dwa prostokąty (czarny na białym), strzałkami, które są z lewej strony zamień miejscami kolory tych prostokątów. Biały powinien być na górze.


15. Z narzędzi Przybornika wybierz Kubełek i kliknij na tle obrazu, tak aby wszystko zostało przykryte białym kolorem.
16. CTRL+L. W oknie warstw chwyć za warstwę o nazwie "white" i przemieść ją pod warstwę z kawą. Nad nazwami warstw jest opcja Krycie. Zmniejsz krycie elementu "white" na 50%.
17. W oknie warstw zaznacz warstwę o nazwie "kawa". Przejdź do okna z obrazem i wybierz z zakładki Kolory opcję Jasność i kontrast. Zwiększ kontrast i jasność (według uznania).
18. Plik/Otwórz. Wyszukaj plik z kalendarzem. Edycja/Skopiuj. Przejdź do okna z tłem i kawą. Edycja/Wklej. CTRL+L, zmień nazwę nowej warstwy na "kalendarz". Zatwierdź Enterem.
19. Przeskaluj warstwę z kalendarzem ustawiając wysokość na 200px.
20. Narzędziem Przesunięcie z Przybornika przestaw kalendarz w odpowiednie miejsce.
21. Okno warstw (CTRL+L). Utwórz nową warstwę o nazwie "white2", umieść ją pod warstwą z kalendarzem. Z przybornika wybierz narzędzie Zaznaczenie prostokątne. Narysuj prostokąt, który będzie tłem pod kalendarz. Wypełnij go białym kubełkiem. W oknie warstw zmniejsz krycie tego elementu na 50%. Nad obrazem z zakładki Zaznaczenie wybierz Brak.
22. W oknie warstw zaznacz warstwę z kalendarzem. Z narzędzi Przybornika wybierz Gumkę i wytrzyj nią napis January.
23. Zaznacz warstwę z kawą. W Przyborniku kliknij w narzędzie do Pobierania koloru (pipetka).
24. Pobierz kolor jasnobrązowy z filiżanki z kawą, klikając w tym miejscu, gdzie taki kolor się znajduje.
25. Wybierz z Przybornika narzędzie do tekstu. Kliknij na nie dwukrotnie. Zmień czcionkę na większą i ozdobną (według uznania). Postaw kursor na obrazie, gdzie ma się zaczynać napis January. Wpisz. Jeśli jeszcze jest za mały, to go powiększ (kliknij dwa razy na literkę A w narzędziach i pod narzędziami zmień opcje). Przesunięciem chwyć za jedną z liter napisu i przesuń go w odpowiednie miejsce.
26. Warstwę napisu umieść na samej górze warstw.
27. Z zakładki Filtry wybierz opcję Światło i cień/Rzucanie cienia. Ustaw wszystkie trzy początkowe parametry na 1. Zatwierdź. Powtórz tą czynność jeszcze dwukrotnie.
28. Wybierz polecenie Plik/Eksportuj, wpisz nazwę pliku "tapeta.jpg" i zapisz końcowy efekt na dysku. Możesz teraz ustawić swoją nową tapetę na pulpicie.

Efekt końcowy:


Oczywiście pliki tła możesz dobierać sobie według własnego uznania, tak samo jak i grafikę, którą umieścisz na tle. Jestem bardzo ciekawa Waszych kalendarzy. Jeśli udało Ci się stworzyć coś nowego, podziel się linkiem do pliku w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wpis :-)